Infekcie kliešťovou encefalitídou lámu rekordy – podľa Inštitútu moderného spotrebiteľa treba podporiť očkovanie a zlepšiť dostupnosť antiparazitík pre domácich miláčikov.
Kliešťová encefalitída sa znovu stáva problémom. Vlani sme na Slovensku zaznamenali najvyšší výskyt za posledných 60 rokov – počet prípadov presiahol číslo 200, ktoré bolo naposledy prekročené v roku 1960. Keď sa pozrieme na mapku nižšie, vidíme, že Slovensko je v endemickom pásme, a teda riziko nákazy a závažnosť problému by sme nemali podceňovať.
Drobný parazit môže spôsobiť zdravotné komplikácie po pobyte v prírode, keď sa zachytí na tele. Kliešťovou encefalitídou sa človek nakazí aj po konzumácii čerstvého (nepasterizovaného) mlieka a výrobkov z infikovaných zvierat. Ochorenie útočí na centrálny nervový systém, takže nám môže spôsobiť dlhodobé neurologické problémy, dokonca smrť. Kliešťová encefalitída je však rovnako nebezpečná aj pre domácich miláčikov, u ktorých môže zanedbané ochorenie viesť k vnútornému poškodenie orgánov či smrti.
V letných mesiacoch sa aktivita kliešťov zvyšuje. Prospieva im vyššia teplota a vlhkosť prostredia. Hoci je teda tohtoročná sezóna kliešťov už za nami, pokiaľ chceme predísť problémom budúci rok, konať musíme začať už teraz.
Kliešťovou encefalitídou sa môžu nakaziť ľudia aj ich domáci miláčikovia a riešenie pre každú z týchto kategórií má svoje unikátne problémy a príležitosti. Pokiaľ to chceme zjednodušiť, medzi ľuďmi je hlavnou príčinou nízka zaočkovanosť. Očkovanie proti encefalitíde je vysoko efektívne (podľa štúdií z Rakúska až na úrovni 99 %), no zatiaľ čo v Rakúsku je proti encefalitíde zaočkovaných cez 80 % populácie, na Slovensku je to len niečo cez 20 % ľudí, a to napriek tomu, že sa nachádzame v podobnom endemickom pásme. Na vysvetlenie nízkej zaočkovanosti môžeme nájsť dva hlavné dôvody:
- Vysoká cena – vakcína proti encefalitíde sa skladá z 3 dávok, pričom všetky tri slovenské zdravotné poisťovne preplácajú len 50 % z ceny. Na Slovensku sú schválené 2 typy vakcín, z toho však tá lacnejšia (ENCEPUR) má dlhodobý výpadok a dostupná je len drahšia značka. Kompletné očkovanie verziou pre dospelých (FSME IMMUN 0,5ml) tak aj pri polovičnom príspevku poisťovne stojí spotrebiteľa okolo 50 €, pričom verzia pre deti (FSME IMMUN 0,25ml Junior) je len o pár eur lacnejšia.
Pokiaľ chceme dramaticky zvýšiť zaočkovanosť, poisťovne by mali začať preplácať celú schému tohto dobrovoľného očkovania, tak ako je to už dnes napríklad pri chrípke. Aj nedávne dáta zo Slovinska ukázali, že práve v našich endemických zemepisných šírkach je očkovanie proti encefalitíde nákladovo efektívne a nerozprávame sa tak o zbytočne premrhaných peniazoch.
- Nízka informovanosť – veľká časť našej populácie ani nevie o tom, že sa proti kliešťovej encefalitíde dá zaočkovať a neuvedomuje si prínosy tejto formy prevencie. Sme preto presvedčení, že je potrebné realizovať proaktívnejšie popularizačné kampane.
A teraz k domácim miláčikom. Na zabránenie rôznym druhom parazitov kupujú spotrebitelia svojim miláčikom antiparazitiká, a to najmä tzv. antiparazitické obojky, ktoré sú účinné aj proti encefalitíde. Prvé kroky väčšinu spotrebiteľov zavedú do zverimexu/pet shopu, teda špecializovaného obchodu zameraného na produkty pre domácich miláčikov od A po Z. Zostávajú potom prekvapení, keď zistia, že hoci antiparazitiká nie sú viazané na lekársky predpis, zverimex im kvôli nastaveniu legislatívy takýto obojok predať nemôže.
Je pre nás fascinujúce, že majiteľ-spotrebiteľ si môže takéto prípravky:
- kúpiť v klasickej lekárni, kde nedostane najlepšie poradenstvo (oceňujeme vzdelanie farmaceutov, tí sa však v prvom rade orientujú na humánnu medicínu);
- objednať z e-shopu, kde nedostane žiadne poradenstvo a nemusí si byť istý, či kupuje vhodný prípravok, alebo
- ísť k zverolekárovi, čo je však nepraktické a drahé, hlavne, keď zviera nie je choré. Na tom najlogickejšom mieste, v normálnom zverimexe/pet shope, kde vie vyškolený zamestnanec poradiť najlepšie, mu však paradoxne takýto prípravok nepredajú.
Dávame preto ministerstvu pôdohospodárstva a štátnej veterinárnej a potravinovej správe na zváženie úpravu legislatívy, ktorá by podľa nás priniesla niekoľko pozitívnych zmien. V prvom rade by sa uľahčil a zlepšil prístup k antiparazitikám na miestach, ktoré sú pre spotrebiteľov intuitívne, komfortné a ľahko dostupné. Navyše, majitelia domácich miláčikov by takisto dostali kvalitné poradenstvo, ktoré si zaslúžia, a zlepšenie konkurenčného prostredia by mohlo pozitívne vplývať na ceny takýchto produktov. Tento prístup, na rozdiel od kliešťovej encefalitídy, nie je tvorený na zelenej lúke, ale nájde svoje náprotivky za našimi hranicami – Slovensko by len nasledovalo príklady dobrej praxe z Česka, Dánska či ďalších krajín.
Boj s kliešťovou encefalitídou má viacero frontov, medzi ľuďmi aj medzi zvieratami, ale sme presvedčení, že práve séria efektívnych a cielených opatrení inšpirovaných dobrou praxou zo zahraničia je to, čo Slovensko potrebuje.
Článok bol uverejnený aj na Blogu Denníka N: https://dennikn.sk/blog/3630516/kliestova-encefalitida-trapi-ludi-aj-ich-domacich-milacikov-ako-dalej/