Od januára nasledujúceho roka malo vstúpiť do platnosti takzvané rodinné sporenie, ktoré bolo schválené iba pred niekoľkými mesiacmi (v júni 2023) poslancami Národnej rady SR. Ministerstvo financií SR však plánuje opäť zmeniť zákon o stavebnom sporení. Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) poukazuje na nebezpečný precedens, zmarené investície a negatívny vplyv na rodiny a sektor bývania.
Banka sa pripravuje na zmeny
Posledná zmena zákona o stavebnom sporení v polovici tohto roka priniesla novú definíciu domácnosti, aby bolo čerpanie štátnej prémie jednoduchšie pre viacero slovenských rodín.
„Príprava na zmenu legislatívy zahŕňa aj investície nemalých zdrojov, či už ľudských, alebo finančných. Investovali sme množstvo finančných prostriedkov do analýzy podmienok, prípravy produktovej ponuky, úpravy informačných systémov, a to v oprávnenej domnienke, že schválený zákon vstúpi do platnosti,“ konštatuje hovorca PSS Jozef Plško.
Chystajú sa ďalšie zmeny
Hoci novela zákona ešte nestihla vstúpiť do platnosti, už sa chystajú ďalšie zmeny. V polovici novembra 2023 sa preto uskutočnilo medzirezortné stretnutie zainteresovaných strán, kde táto téma bola predmetom diskusie.
Je vysoko pravdepodobné, že k zmene zákona naozaj dôjde a rodinné stavebné sporenie bude zrušené. Rozhodovať by sa malo už na najbližšej decembrovej schôdzi poslancov Národnej rady SR.
Na neistotu, ktorá okolo celého procesu vzniká, poukazuje aj Inštitút moderného spotrebiteľa (IMS). Jeho riaditeľ Filip Kužma upozorňuje, že „do plánovaného zavedenia rodinného sporenia zostáva približne mesiac a žiadna zo strán nevie, čo môže očakávať“.
Aká je budúcnosť stavebného sporenia?
V rámci novembrového stretnutia boli rozoberané aj ďalšie témy. „Banka oceňuje postoj Ministerstva financií SR, ktorého zástupcovia s nami v rámci pripomienkového konania viedli otvorenú a priamu diskusiu o ďalšom rozvoji systému stavebného sporenia na Slovensku,“ zhodnotil stretnutie hovorca PSS.
„Ministerstvo financií SR navrhlo v januári 2024 začať diskusie o tom, ako pokračovať v rozvoji stavebného sporenia,“ uvádza šéf Inštitútu moderného spotrebiteľa. Napriek tomu, že žiadne konkrétne návrhy však zatiaľ nie sú známe, verí, že „aj vďaka tlaku IMS budú štátni úradníci pripravení konštruktívne diskutovať o zmenách, ktoré zefektívnia trh a po vzore susedných štátov urobia stavebné sporenie konkurencieschopnejším a prospešnejším pre spotrebiteľa“.
Oslovili sme aj Ministerstvo financií SR, no rezort na naše otázky k tejto téme neodpovedal.
Tretia zmena zákona za rok
Zákon o stavebnom sporení sa tento rok menil už dvakrát. Ďalší návrh Ministerstva financií SR by tak bol už treťou zmenou v priebehu roku, ktorá by zrušila celú predošlú novelu zákona.
Prvá stavebná sporiteľňa upozorňuje, že časté legislatívne zmeny spôsobujú nestabilné a nepredvídateľné podnikateľské prostredie a znemožňujú firmám dôsledne sa pripraviť na nové znenie zákonov.
Pôvodný článok bol zverejnený na: https://www.finreport.sk/banky-a-poistovne/stavebni-sporitelia-su-v-neistote-schyluje-sa-k-dalsej-zmene-podmienok/.