Parlament nečakane zaradil na schôdzu novelizáciu zákona o osobitnom odvode. Tá môže naštrbiť dôveru investorov a predražiť viaceré služby a produkty.
Píše Filip Kužma, riaditeľ Inštitútu moderného spotrebiteľa
Osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach už niekoľko rokov platí veľa podnikateľov naprieč ekonomikou. Týka sa okrem iného poisťovní, mobilných operátorov, kuriérov, či distribútorov elektriny.
Čo sa má zmeniť?
Parlament bude čoskoro diskutovať o návrhu, ktorý trojnásobne zvýši sadzbu tohto odvodu a rozšíri okruh subjektov, ktoré ho platia.
Tento odvod by po novom začalo uhrádzať aj veľa hráčov z finančného trhu – lízingové spoločnosti, finanční poradcovia, sprostredkovatelia a momentálne sa diskutuje o tom, že by sem spadli aj banky.
To sa má stať napriek tomu, že sa vláda na začiatku pandémie v memorande zaviazala, že bankový odvod znovu nezavedie. Aj keď sa mali poslanci návrhom pôvodne zaoberať až v marci, v utorok ho nečakane preradili už na práve prebiehajúcu schôdzu.
Za viac peňazí menej muziky
Slovensko je dnes na chvoste medzinárodných rebríčkov týkajúcich sa inovácií. Sme na 46. mieste v Global Innovation Indexe (pokles z 37. miesta v roku 2021) a na 23. mieste (piatom od konca) v európskom Indexe digitálnej ekonomiky a spoločnosti.
Slováci si zaslúžia kvalitné služby – rýchlejší a lacnejší internet, bezproblémové doručenie objednávok z internetu, či inovatívne bankovníctvo, ktoré nám kvalitne poradí, ako najlepšie investovať svoje peniaze. Hráči, ktorých by sa zákon dotkol, výrazne investujú do inovácií, rozbehu nových segmentov, či množstva zaujímavých produktov, ktoré nám zlepšujú kvalitu života. Príkladom sú rozvoj 5G siete, nové nástroje na inteligentné investovanie a analýzu osobných financií, či podpora fotovoltaiky. Zvýšenie daňovo-odvodového zaťaženia zoberie týmto firmám peniaze, ktoré teraz investujú do zvyšovania inovatívnosti a kvality svojich produktov.
Krajina potrebuje investorov, ktorí, slovami premiéra, pomôžu “dostať Slovensko do formy”. Aký signál im dávame, keď zo dňa na deň bez prepočtov a poriadnej diskusie meníme pravidlá hry?
Väčšina nových daní a odvodov sa zároveň aspoň čiastočne premietne do koncových cien pre spotrebiteľov. Ukážkou toho je 8% daň z neživotného poistenia, ktorá bola zavedená pred niekoľkými rokmi. To isté teraz hrozí pri desiatkach firiem, ktoré budú zasiahnuté buď trojnásobným zvýšením sadzby odvodu alebo sa v jeho zábere ocitnú po prvý raz. Zákon teda môže predražiť rôzne služby, ako napr. kuriérov, operátorov (internet, volania, atď.), poistenie, lízing, úvery, či ďalšie finančné produkty.
S finančnou (ne)gramotnosťou na večné časy
Návrh zákona by zasiahol široké spektrum firiem z finančného sektora, ktoré podnikajú na základe licencie od NBS. Je samozrejmé, že podnikatelia vo finančnej sfére majú prirodzený biznis záujem, aby ľudia „otáčali“ peniaze a nesedeli im nehybne na účtoch, preto prirodzene vyvíjajú aktivity
podporujúce finančnú gramotnosť. To však neznamená, že tieto aktivity nemôžu byt spoločensky prospešné. Slovensko nezaostáva len v inováciách, ale aj úrovni finančnej gramotnosti. Slovenskí žiaci sa v testovaní finančnej gramotnosti OECD PISA 2018 ocitli pod priemerom OECD krajín, pričom signifikantne nižší výsledok dosiahlo iba Čile. S rozšírením a zvýšením odvodu sa môžu takéto verejne prospešné aktivity viac utlmiť za účelom generovania zisku.
Pred tým, ako štát prijme neuvážené rozhodnutia o nových daniach a odvodoch, je na mieste zvážiť, či možné negatívne dôsledky stoja za pár miliónov navyše. Aby sa pri takomto chaotickom prijímaní zákonov inovatívne firmy neotočili na päte a neprenechali “dostávanie Slovenska do formy” len na nás bez ich pomoci.
Pôvodný článok bol zverejnený na: https://www.aktuality.sk/clanok/0mji4rp/drahsie-a-horsie-unahlena-zmena-osobitneho-odvodu-ide-proti-kvalite-a-inovaciam-nazor/