Už 8. júna budeme mať možnosť zúčastniť sa na voľbách do Európskeho parlamentu.
Volebné právo by sme nemali zahodiť tak, ako sme to urobili už mnohokrát v minulosti, keďže Slovensko malo v každých doterajších eurovoľbách najnižšiu účasť spomedzi členských štátov. Pritom práve vďaka EÚ nie sme na svetovom poli bezvýznamné slepé črevo*; naopak, sme súčasťou silného veľkého organizmu s reálnym vplyvom. A práve Európsky parlament, ako jeden z dvoch legislatívnych orgánov EÚ a jediný priamo volený, má nemalý podiel na tom, aby sa únia uberala správnym smerom, ale aj aby konkrétne schvaľované opatrenia dávali zmysel a pomáhali-neškodili.
Ako nás ovplyvňujú hlasovania europoslancov?
Európske právo má prednosť pred vnútroštátnym, a existuje tak mnoho príkladov, kedy schválené smernice a nariadenia priamo ovplyvnili naše životy. Za zmienku stojí napríklad akt o digitálnych službách, schválený v roku 2022, ktorý prispieva k bezpečnosti používateľov na internete. Zaručuje napríklad ochranu detí pred škodlivým obsahom alebo sa snaží predchádzať používaniu takzvaných „temných vzorcov.“ V ochrane životného prostredia bola zase dôležitá smernica z roku 2019, ktorá usmerňuje členské štáty zabezpečiť, aby sa určité jednorazové plastové výrobky neuvádzali na trh. Legislatíva podporuje prechod k cirkulárnej ekonomike a pomáha zmierniť negatívne dopady plastov na zdravie a prostredie okolo nás.
Krátko pred schválením je napríklad novela takzvanej „raňajkovej smernice“, ktorá môže konkrétne pomôcť aj slovenským včelárom. Smernica upravuje pravidlá pre zloženie, názov a označenie potravín. Po novom budú napríklad musieť mať medy na etikete uvedenú krajinu, z ktorej pochádzajú. Ak med pochádza z viacerých krajín, na etikete bude musieť byť uvedené zostupné poradie podľa podielu na konečnom výrobku. Celkovým cieľom legislatívy je zvýšiť transparentnosť a spotrebu lokálnych produktov, ale aj umožniť spotrebiteľom robiť informovanejšie a zdravšie rozhodnutia o agropotravinárskych výrobkoch.
V čom konkrétne byť ďalších 5 rokov kľúčových?
V nadchádzajúcom volebnom období Európskeho parlamentu skončí akčný plán EÚ na ochranu spotrebiteľa, tzv. Nový program pre spotrebiteľov (New Consumer Agenda), ktorý bol schválený koncom roka 2020 na obdobie 2020-2025. Tento dokument je kľúčový najmä v snahe budovať spravodlivú ekologickú a digitálnu transformáciu či ochranu spotrebiteľov na jednotnom a digitálnom trhu. Je v záujme nás všetkých, aby ďalšie akčné plány (a aj ich konkrétna implementácia) reagovali ešte efektívnejšie a realistickejšie na výzvy budúcnosti – v tomto môžu byť novozvolení europoslanci a novozvolené europoslankyne nepochybne nápomocní a nápomocné. Zároveň môžu dohliadať na to, aby sa v predkladaných iniciatívach neskrývali rôzne nástrahy či neželané dôsledky.
Okrem nových akčných plánov však bude Európska komisia pokračovať aj v práci na konkrétnych opatreniach – momentálne napríklad pripravuje nový súbor bezpečnostných opatrení v oblasti platobných služieb. Jej cieľom je nielen znižovať poplatky za rôzne bankové prevody, ale aj ochraňovať spotrebiteľov, ktorí využívajú spotrebiteľské úvery. Európske inštitúcie tiež pripravujú nové pravidlá s cieľom zabezpečiť väčšiu bezpečnosť detských hračiek a ochrániť maloletých pred najškodlivejšími chemickými látkami. Rovnako sa bude v nadchádzajúcom volebnom období diskutovať o tom, ako aktualizovať a zmeniť smernice regulujúce cigarety či alternatívy ku „klasickému“ fajčeniu (elektronické cigarety, nahrievaný tabak, atď.) a aký daňový režim pre tieto produkty nastaviť – či zdaniť všetko rovnako alebo ísť cestou zdaňovania podľa miery škodlivosti. A v doprave sa zas diskutuje o legislatívnom balíčku, ktorý má posilniť práva cestujúcich – najmä osôb so zníženou mobilitou.
Na všetky tieto a ďalšie iniciatívy však najprv europoslanci a europoslankyne potrebujú mandát. A ak chceme, aby parlamentom prijímaná legislatíva naozaj reflektovala náš názor, pohľad, súhlas či nesúhlas, máme ideálnu príležitosť vyjadriť sa v eurovoľbách. Počet otázok, tém či udalostí, na ktoré bude musieť počas nadchádzajúcich piatich rokov Európsky parlament reagovať určite nebude menší – o to slabší by teda nemal byť ani náš hlas.
__________
*autor si uvedomuje, že moderný výskum ukazuje, že slepé črevo nie je bezvýznamné, ale aj tak hľadal peknú metaforu
Článok bol uverejnený aj na Blogu Denníka N: https://dennikn.sk/blog/3925105/vdaka-eu-nie-sme-slepe-crevo-europy-verzia-eurovolby/